Kulturowisko

Samuel Osoka wraz z zespołem Afroband, który miał swój koncert podczas kończącego projekt Etno-Integracje Kulturowiska, był jego największym akcentem. Można śmiało powiedzieć, iż jego koncert rozświetlił imprezę w pozytywny i prawdziwy sposób. Muzycy wszakże pojawili się dopiero pod sam koniec, ale szybko rozbłysnęli energią, która chwyciła za serca chyba wszystkich :) Nigeryjczyk sam tworzy swoje utwory po angielsku oraz w melodyjnie brzmiącym języku Igbo, który używany jest głównie w południowo-wschodniej części Nigerii. Na koncercie można było jednak usłyszeć także piosenki Boba Marleya, m.in „Redemption song” :) Osoka swoją muzykę opisuję jako mieszankę reggae,  folku oraz soulu, choć według mnie to tylko delikatnie określa klimat jego muzyki. Chyba najlepiej posłuchać go osobiście :) Nie można także zapominać o samym zespole Afroband, który daje Osoce bazę do ekspresji swojej twórczości. Ania Kamińska na skrzypcach daje folkowo-soulową nutkę, którą skutecznie wzmacnia na gitarze Szymon Radzikowski, a Chuzie Nwabia (także nigeryjczyk) skutecznie nadaje całości afrykański rytm na instrumentach perkusyjnych wzbogaconych od czasu do czasu swoim głosem.

Mieszkając od kilku lat w Polsce sam Osoka, ciągle jest żywo związany z kulturą, z której się wywodzi, co wyraźnie słychać w jego tekstach. Pisze o życiu w afrykańskich realiach, o tamtejszych problemach, rodzinie, uczuciach, rozterkach i wartościach bliskich jego sercu. Nie mniej wszystko to jest stworzone w taki sposób, iż każdy, kto się wsłucha, może to równie dobrze odnieść do swojego życia. Jednym słowem – polecam jeśli byście mieli okazje kiedyś ich jeszcze posłuchać :)

A Kulturowisko? :) Odbyło się poprawnie i zgodnie z planem. Swoich skrytych myśli utkanych w wiersze użyczyli Róża Łakatosz, Seifu Gebru i Emilia Ivancu. Były podziękowania, kwiaty, pokaz bębniarski Mateusza Walczaka wraz z warsztatowiczami, mnóstwo uwiecznionych dłoni dzięki Oli oraz moja wystawa  prac zrobionych podczas Etno-integracyjnych wydarzeń. I to chyba na tyle :) Z pozdrowieniami dla wszystkich :)

Share Button